Opúchajú vám nohy a cítite únavu? Problém môže byť v obličkách.

S rôznymi formami poškodenia obličiek sa môže počas svojho života stretnúť v priemere každý desiaty človek. S urológom Jánom Švihrom z Polikliniky Váš Lekár sme sa rozprávali aj o tom, čo naším ľadvinám prospieva a čo im naopak škodí.

Ešte zo školy si možno pamätáte, že obličky sú párový orgán, ktorý vylučuje odpadové látky z nášho tela. Denne prefiltrujú 200 litrov krvi, regulujú množstvo vody a minerálov v organizme, ovplyvňujú tvorbu červených krviniek a podieľajú sa aj na riadení krvného tlaku a tvorbe niekoľkých hormónov.„Obličky majú v ľudskom tele viacero nezastupiteľných úloh, najdôležitejšou je asi tvorba moču. V medicíne ich má na starosti urológ aj nefrológ. Nefrológ je internista a zaoberá sa tým, ako obličky fungujú – ako prefiltrujú krv a aký kvalitný moč vytvoria. Urológ má na starosti voľný odtok moču z obličiek, operuje obličkové kamene či nádory,“ vysvetľuje urológ Ján Švihra z Polikliniky Váš Lekár.

Chorá oblička nemusí bolieť

Obličky sú životne dôležitým orgánom, ktorý môže mať roky problém bez toho, aby sa prihlásil o slovo. Pokiaľ však stratí schopnosť vylučovať z tela odpadové látky, môže to mať fatálne následky. Urológ upozorňuje, že chorá oblička nemusí bolieť a problém sa môže prejaviť až v pokročilom štádiu ochorenia.

„Napríklad drobný kamienok môže byť v obličke prítomný aj roky a pacient o ňom vôbec nemusí tušiť. Taktiež rakovina obličky sa zvyčajne prejaví len jedným príznakom – krvou v moči, a to bez bolesti,“ dodáva s tým, že vyššie riziko ochorenia obličiek sa často spája s cukrovkou, obezitou, fajčením, vysokým krvným tlakom či výskytom ochorenia v rodine. Ak funkcia obličiek klesne na menej ako 10 % z normálnej funkcie, stratu je potrebné nahradiť dialýzou alebo transplantáciou.

Sú však príznaky, ktoré netreba podceňovať a pri ich výskyte treba radšej vyhľadať odborníka. Choré ľadviny sa totiž môžu prejaviť aj opuchom nôh, tváre a rúk, únavou, stratou chuti do jedla či problémami s močením – to môže byť namáhavé a bolestivé, s krvou alebo hnisom. Problém môže signalizovať aj časté močenie alebo naopak, ak sa pocit na močenie vôbec nedostaví.

Ak nám majú slúžiť, nesmieme ich zanedbávať

Zdravie našich obličiek ovplyvňuje aj strava, preto netreba podceňovať ani zdravý životný štýl či dostatočný pitný režim. Urológ dokonca pripomína, že zloženie stravy má priamy vplyv na zloženie moču.

„Zdravé obličky si dokážu poradiť so všetkými zložkami bežnej stravy. Iná je ale situácia napríklad pri ochorení obličkovými kameňmi. Strava bohatá na živočíšne bielkoviny, ale aj vegánska diéta či prílišná konzumácia orechov, vedú k zvýšenej tvorbe obličkových kameňov. Práve nadmerná konzumácia živočíšnych bielkovín, vyprážaných jedál či potravín bohatých na cukor vedie k nežiadúcej zmene pH moču,“ vysvetľuje Švihra.

Problémy odhalí prevencia

Ako však odhaliť problém s obličkami, keď môže byť dlhodobo skrytý? Poškodenie často potvrdí až vyšetrenie krvi alebo moču. Urológ preto pripomína, že k lekárovi treba chodiť aj preventívne, nielen vtedy, keď nás už niečo bolí. A ak sa aj objaví bolesť, netreba ju tlmiť len voľnopredajnými liekmi, ale radšej vyhľadať odborníka. Ignorovanie príznakov môže totiž viesť k trvalému poškodeniu obličiek.

Dôkladnú a komplexnú preventívnu prehliadku, ktorá odhalí problémy včas, môžete absolvovať aj na Poliklinike Váš Lekár. Urologická ambulancia polikliniky sa navyše zameriava na diagnostiku, liečbu a starostlivosť o ochorenia a problémy s močovými cestami u mužov a žien, ako aj na starostlivosť o mužské pohlavné orgány. Ambulancia vykonáva diagnostiku a liečbu rôznych akútnych aj chronických stavov, ktoré sa týkajú: obličiek, močových ciest, močového mechúra, prostaty, semenníkov a iných častí mužského pohlavného systému.

Vedeli ste, že?

  • Obličky sa nachádzajú po stranách driekovej chrbtice v zadnej časti brušnej dutiny.
  • Oblička je párový orgán vážiaci asi 160 gramov.
  • Každá má fazuľový tvar a veľkosť približne 12 cm na výšku a 6 cm na šírku.
  • Pravá oblička býva menšia a nižšie uložená než ľavá.
  • Chronickým ochorením obličiek trpí na celom svete cca 850 miliónov ľudí.

Pôvodný článok môžete nájsť v magazíne Téma číslo 23/2024.

Kontaktujte nás

Ak máte záujem o naše produkty/objednať sa na vyšeterenie, kontaktujte nás na Klientskom centre telefonicky, e-mailom alebo osobne.

Klientske centrum k dispozícii

Pondelok - Piatok od 7:00 do 20:00

Poliklinika

Eurovea 2, Pribinova 40, Bratislava 821 09

Nechajte nám odkaz

Otváracie hodiny počas sviatkov

Vážení klienti,

radi by sme vás informovali, že počas vianočných sviatkov, od 23. decembra 2024 do 1. januára 2025, bude Poliklinika Váš Lekár zatvorená.

Ďakujeme za vaše porozumenie a prajeme vám krásne Vianoce plné pohody, lásky a radosti. Tešíme sa na vašu návštevu v novom roku!

Váš tím Polikliniky Váš Lekár!

Poliklinika Váš Lekár má zazmluvnené všetky zdravotné poisťovne

Vážení klienti,

Od 1. decembra 2024 máme zazmluvnené všetky zdravotné poisťovne.
Máme radosť, že zdravotná starostlivosť nového štandardu bude pre vás dostupnejšia .
Starajte sa o svoje zdravie s nami – bez čakania a bez obmedzení.

Pretože najlepší lekár je Váš Lekár. 

Ďakujeme za Váš záujem!

Čoskoro sa Vám ozveme.