Bolesť hlavy zažil aspoň raz v živote takmer každý z nás. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) trpí aspoň 50 % dospelých na celom svete bolesťami hlavy každý rok. Napriek tomu, že väčšina prípadov neznamená vážny zdravotný problém, sú situácie, keď by sme tento príznak nemali podceňovať. Kedy ide len o “obyčajnú” migrénu a kedy už môže signalizovať vážne ochorenie? Na túto otázku odpovedá neurologička Polikliniky Váš Lekár, MUDr. Julia Travkina.
Druhy bolesti hlavy
Z pohľadu neurológie rozlišujeme dva základné typy bolestí hlavy – primárne a sekundárne. „Sekundárne bolesti sú podmienené úrazmi hlavy, zmenami mozgových ciev alebo nádormi,“ vysvetľuje MUDr. Travkina. Práve tieto sú dôvodom na rýchle odborné vyšetrenie, keďže ide o dôsledok iného zdravotného problému. “V praxi sa najčastejšie stretávame s primárnymi bolesťami hlavy, kedy nejde o poškodenie mozgu. Patrí sem napríklad migréna, tenzná bolesť hlavy a niektoré ďalšie formy,“ dodáva.
Primárna bolesť hlavy teda sama o sebe predstavuje diagnózu – nie je len príznakom iného ochorenia. Odhaduje sa, že najčastejším typom je tenzná bolesť hlavy, ktorá vzniká v dôsledku stresu, únavy alebo dlhého sústredenia.
Varovné signály, ktoré netreba ignorovať
Nie každá bolesť hlavy je dôvodom na paniku, no niektoré príznaky – tzv. „red flags“ – by sme nemali prehliadnuť. MUDr. Travkina ich zhrnula nasledovne:
- náhly a veľmi intenzívny začiatok bolesti,
- neurologické príznaky ako poruchy reči, videnia, či jednostranná bolesť končatín,
- prítomnosť horúčky,
- bolesť hlavy v tehotenstve,
- postupné zhoršovanie symptómov,
- výskyt novej bolesti po 50. roku života.
Kedy ísť k lekárovi?
„Epizodická mierna bolesť hlavy, ktorá dobre reaguje na voľnopredajné analgetiká, nie je dôvodom na neurologické vyšetrenie,“ vysvetľuje odborníčka. Naopak, časté opakovanie bolesti, jej vysoká intenzita alebo slabá odpoveď na lieky sú dôvodom navštíviť najskôr všeobecného lekára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe.
Čo ovplyvňuje vznik bolesti hlavy?
Faktory ako počasie, nedostatok spánku, nepravidelné stravovanie, stres či nadmerný príjem kofeínu môžu výrazne ovplyvniť výskyt bolesti. „Je to však veľmi individuálne. Pre pacienta s bolesťou hlavy je kľúčové dodržiavať spánkový režim, vyhýbať sa provokujúcim faktorom, ako sú niektoré potraviny, alkohol, alebo kofeín,“ radí doktorka Travkina.
Ako prebieha neurologické vyšetrenie
Vyšetrenie začína dôkladným rozhovorom o priebehu a charaktere bolestí, po ktorom nasleduje základné neurologické vyšetrenie. „Následne si dohodneme diagnostický a liečebný postup. Odporúčame viesť si denník bolesti hlavy – pomáha pri odhalení spúšťačov a určení vhodnej liečby,“ približuje lekárka.
Liečba závisí od typu bolesti. Základom sú režimové opatrenia – dostatok spánku, pravidelná fyzická aktivita a vyvážená strava. Pri niektorých formách bolestí sa nasadzujú lieky na prerušenie bolesti alebo tzv. profylaktická liečba, ktorá má za cieľ predchádzať ich výskytu. „Nápomocná môže byť aj rehabilitácia,“ dopĺňa MUDr. Travkina.
Prevencia závisí od typu bolesti a v niektorých prípadoch sa dá bolesti hlavy predísť. “Človek s bolesťou hlavy často pozná príčinu, ktorá mu vyprovokuje bolesť hlavy – napríklad hlad, zlý spánok, stres, príliš veľa kofeínu, alkoholu, alebo čokolády.Bolesť však často príde aj bez zjavného dôvodu,“ upozorňuje špecialistka.
Najčastejšie chyby pri samoliečbe
Podľa neurologičky robíme najčastejšie jednu z dvoch chýb: buď si nedáme liek, hoci nás bolesť obmedzuje, alebo ju dlhodobo ignorujeme. „Mierna bolesť hlavy, ktorá obmedzuje činnosť, je dôvodom užiť bežné analgetikum a vhodný je aj preparát magnézia,“ ozrejmuje a zároveň varuje pred podcenením problému: „Nevysvetliteľné, časté, intenzívne bolesti hlavy sú dôvodom návštevy lekára.“
Dlhodobé ignorovanie bolestí hlavy môže viesť k ich chronickému výskytu. „Pri neadekvátnej liečbe a neodstránení provokujúcich faktorov – stres, nepravidelný spánok, diétne chyby – môže epizodická bolesť hlavy prejsť do chronickej formy, ktorá sa lieči ťažko,“ upozorňuje MUDr. Travkina a dodáva, že prvým krokom by mala byť zmena životného štýlu – nie lieky. “Úprava životného štýlu častokrát celý problém vyrieši aj bez nutností užívania liekov,” uzatvára odborníčka.
Hoci väčšina bolestí hlavy neznamená vážny zdravotný problém, netreba ich podceňovať. Sledujte varovné príznaky, nezabúdajte na zdravý režim a neváhajte vyhľadať pomoc odborníka, ak bolesť pretrváva.
Ak vás trápia bolesti hlavy či iných častí tela a potrebujete odborné vyšetrenie, v našej neurologickej ambulancii si môžete rezervovať termín na presný dátum a čas bez zbytočného čakania. Termín si môžete rezervovať telefonicky na čísle +421 940 40 90 70 alebo e-mailom na [email protected].