Čo zabaliť do lekárničky pred letnou dovolenkou

Čas čítania: 5 min
19. júna 2025
Autor: Poliklinika vaslekar.sk

Letné dovolenky by mali byť o oddychu, nie o riešení zdravotných komplikácií. Aby ste si mohli užiť cestovanie bez stresu, je dobré mať po ruke spoľahlivo vybavenú lekárničku. O tom, čo by v nej nemalo chýbať, na čo si dať pozor počas ciest a ako prepravovať lieky v horúčavách, sme sa porozprávali s farmaceutkou Lekárne Váš Lekár, Mgr. Ivanou Ličkovou.

Základná výbava: čo musí obsahovať každá cestovná lekárnička

Základ každej lekárničky, či už pre deti alebo dospelých, tvoria lieky na bolesť, teplotu, tráviace ťažkosti, hnačku, alergiu, kvapky do očí a uší, dezinfekcia a náplaste,“ vysvetľuje farmaceutka. Okrem toho odporúča nezabudnúť ani na ochranu pred slnkom: „Samozrejmosťou by mal byť kvalitný opaľovací krém s vysokým UV filtrom 50+ a prvá pomoc na spálenie slnkom vo forme chladivých gélov a sprejov.


Pri balení lekárničky je dôležité zohľadniť nielen osobné potreby, ale aj destináciu. „Každá krajina je špecifická – napríklad naše lieky proti hnačke nemusia byť v nejakej destinácii dostatočne účinné. Preto sa treba informovať buď u delegáta alebo na recepcii hotela, o tom, čo je najlepší a najúčinnejší liek v danej lokalite,“ upozorňuje odborníčka.

Máte zbalené aj lieky na predpis?

Viete, aká je jedna z najčastejších chýb, ktoré ľudia pri prípravách na dovolenku robia? Do lekárničky dajú lieky pre všetky možné hypotetické prípady, ale zabudnú si pribaliť lieky, ktoré užívajú pravidelne. „Odporúčam viackrát si skontrolovať, či ste naozaj zabalili aj všetky lieky na predpis, ktoré bežne užívate – napríklad na tlak či cukrovku, alebo antikoncepciu,“ zdôrazňuje Mgr. Ivana Ličková.

V prípade, že cestujete lietadlom, je nutné dodržať niekoľko pravidiel. „Lieky na predpis, ako sú inzulín či injekcie proti zrážanlivosti krvi, si môžete vziať do lietadla, ale musíte ich mať pri sebe – nie v podpalubí. Lieky nemusia spĺňať 100 ml limit, ale mali by byť v originálnom balení. Takisto by ste k nim mali mať potvrdenie od lekára s menom pacienta, a toto potvrdenie by malo byť v angličtine,” zdôrazňuje farmaceutka Ličková a dodáva, že je lepšie mať lieky so sebou na palube:  „V podpalubí hrozí ich strata, oneskorenie príchodu kufrov po prílete, alebo výrazné teplotné výkyvy. A koniec-koncov nikdy neviete, či lieky náhodou nebudete potrebovať aj počas letu.”

Každá destinácia si vyžaduje inú prípravu

Obsah lekárničky by ste mali vždy prispôsobiť cieľu cesty. „Ak idete do Európy, stačí vám štandardná lekárnička. Ale ak cestujete do menej dostupnej alebo exotickej krajiny, mali by ste rátať s tým, že lekárne alebo zdravotná starostlivosť nemusia byť dostupné,“ hovorí farmaceutka a dodáva: „Odporúčam pred cestou do exotických krajín naštudovať si, aké choroby alebo infekcie sa tam môžu vyskytnúť a či nie je potrebné očkovanie.“ Zároveň pripomína, že na Slovensku fungujú špecializované inštitúcie cestovnej medicíny, ktoré vám s prípravou ochotne poradia.

Pozor na pokazené lieky

Letné horúčavy predstavujú riziko aj pre samotné lieky. Niektoré z nich sú citlivé na teplotu a nesprávne skladovanie ich môže znehodnotiť. „Nikdy nenechávajte lieky v aute. V lietadle majte lieky v príručnej batožine, nie v podpalubí – kvôli extrémnym teplotám a tlaku,“ varuje odborníčka.

Ak užívate termolabilné lieky, ako je inzulín či niektoré antibiotiká, naša farmaceutka odporúča preventívne kroky pre ich ochranu: „Pri prenose takýchto liekov použite termoizolačné puzdro.“Ďalej radí všímať si aj vzhľad a vôňu lieku. „Ak liek zmenil farbu, vôňu, alebo konzistenciu, nikdy ho neužívajte,“ dodáva.

Prevencia problémov počas dlhého cestovania

Cestovanie – najmä dlhé lety alebo jazdy autom – prináša aj špecifické zdravotné výzvy. „Pri dlhých letoch môže hroziť žilová trombóza. Vtedy sa odporúča užívať antitrombotické lieky pred aj pár dní po lete. V prípade vyššieho rizika u ľudí, ktorí už skúsenosť s trombózou majú, je vhodné konzultovať užívanie injekčných liekov proti zrážaniu krvi s lekárom,“ radí farmaceutka.


Preventívne kroky by sme mali podniknúť aj v prípade, že cestujeme s deťmi. „Najčastejším problémom u detí pri cestovaní býva nevoľnosť – preto pred cestou odporúčam deťom preventívne podať lieky proti kinetóze,” hovorí Ivana Ličková a zdôrazňuje dôležitosť pitného režimu počas celej cesty tak u detí, ako aj u dospelákov. „Dodržiavanie pitného režimu je základ, či už v aute, lietadle alebo po prílete,” uzatvára odborníčka.

Letná dovolenka bez stresu

Zdravotné komplikácie na dovolenke sa nedajú vždy predvídať, ale dôkladnou prípravou im môžete výrazne predísť. Dobre vybavená lekárnička vám môže na cestách ušetriť nielen nervy, ale aj zdravie. Základom je premyslená príprava a prispôsobenie výbavy konkrétnej destinácii. 

Ak si chcete byť istí, že máte vo svojej lekárničke všetko potrebné pre vašu konkrétnu destináciu či zdravotný stav, farmaceuti v lekárňach Váš Lekár vám s radosťou odborne poradia a pomôžu s výberom vhodných prípravkov.

Zdieľať článok

Facebook
Twitter
LinkedIn

Podobné články

Kategórie

Objednajte sa na jednorazové vyšetrenie rýchlo a jednoducho

Najpopulárnejšie články

predny-skrizeny-vaz-problemy

Pretrhnutie predného skríženého väzu (ACL): Liečba a rekonvalescencia

poranenia-meniskov

Meniskové poranenia: Kedy pomôže artroskopia?

Hashimotova tyreoiditída: Autoimunitné ochorenie štítnej žľazy

Ako často absolvovať profesionálne čistenie zubov

Akné: Typy, príčiny a liečba – od kozmetiky po dermatológa

Základy vyváženej stravy: Ako by mal vyzerať ideálny tanier

Prečo absolvovať preventívnu prehliadku každý rok

Čo zabaliť do lekárničky pred letnou dovolenkou

Čo zahŕňa preventívna prehliadka u internistu

Zväčšená prostata (BPH): Príznaky a moderné možnosti liečby

Diskusia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Časté otázky

Otázka

Odpoveď na otázku

Otázka

Odpoveď na otázku

Otázka

Odpoveď na otázku

Kontaktujte nás

Ak máte záujem o naše produkty/objednať sa na vyšeterenie, kontaktujte nás na Klientskom centre telefonicky, e-mailom alebo osobne.

Klientske centrum k dispozícii

Pondelok - Piatok od 7:00 do 20:00

Poliklinika

Eurovea 2, Pribinova 40, Bratislava 821 09

Nechajte nám odkaz

Poliklinika Váš Lekár má zazmluvnené všetky zdravotné poisťovne

Vážení klienti,

Od 1. decembra 2024 máme zazmluvnené všetky zdravotné poisťovne.
Máme radosť, že zdravotná starostlivosť nového štandardu bude pre vás dostupnejšia .
Starajte sa o svoje zdravie s nami – bez čakania a bez obmedzení.

Pretože najlepší lekár je Váš Lekár. 

Ďakujeme za Váš záujem!

Čoskoro sa Vám ozveme.