Zdravotný stav a realistické ciele sú základ
„Ak klient so sedavým životným štýlom nie je adaptovaný na dlhodobú fyzickú aktivitu, nepozná svoj aktuálny zdravotný stav alebo má vyšší vek, odporúčam najskôr absolvovať preventívnu prehliadku u všeobecného lekára,“ zdôrazňuje MUDr. Botló Kučerová. Cieľom je vylúčiť závažné zdravotné problémy, ktoré by mohli byť prekážkou v cvičení.
Pre začiatočníkov odporúča vhodné aktivity, ktoré nie sú jednostranne orientované, pričom intenzita by mala narastať postupne. „Dôležité je, aby konkrétna aktivita klienta bavila, inak hrozí, že motivácia po krátkom čase opadne. Pri výbere cvičenia by sme mali dbať aj na správnu techniku, ideálne pod dohľadom skúseného trénera,“ dodáva odborníčka.
Chronická bolesť nemusí byť prekážkou
Ak trpíte chronickými bolesťami chrbta, kolien či ramien, cvičenie je možné, no vyžaduje individuálny prístup. „Pacientom s chronickými bolesťami pohybového aparátu odporúčam absolvovať rehabilitačné vyšetrenie a následne individuálne cvičenia s fyzioterapeutom zamerané na konkrétny problém. Ich cieľom je zmiernenie bolesti a osvojenie správnych pohybových stereotypov,“ vysvetľuje MUDr. Botló Kučerová. Po stabilizácii stavu a osvojení správnych pohybových stereotypov je možné postupne zaradiť aj inú pohybovú aktivitu ako je napríklad funkčný silový tréning, no vždy pod odborným dohľadom. “Skúsený tréner by sa mal pred zahájením cvičenia podrobne informovať o klientovom zdravotnom stave a pri výbere cvikov zohľadňovať jeho ťažkosti,” dodáva pani doktorka.
Rozpoznajte zdravú bolesť od zranenia
Pocit svalovice je prirodzený, najmä ak začínate s novou aktivitou. „Typická bolesť svalov, tzv. ONSB (oneskorený nástup svalovej bolesti),je typická najmä ak človek začne s novou športovou aktivitou, na ktorú jeho telo nie je adaptované alebo pri zvýšení intenzity a dĺžky cvičenia. Intenzita svalovej bolesti po cvičení by sa mala postupne znižovať, ako sa vaše svaly budú adaptovať na nové fyzické nároky. Táto bolesť však postupne ustupuje, zvyčajne do jedného alebo dvoch dní, ale výnimočne to môže trvať aj tri až päť dní,“ objasňuje doktorka.
MUDr. Botló Kučerová upozorňuje, že ostrá, akútna bolesť počas cvičenia môže signalizovať zranenie a nemali by ste ju ignorovať. V takých prípadoch je potrebné cvičenie okamžite ukončiť a v prípade pretrvávania vyhľadať lekársku pomoc.
Objednať sa na vyšetrenie k špecialistovi
Kompenzačné cvičenia ako prevencia
Pre športovcov, ale aj pre ľudí so sedavým zamestnaním, sú kompenzačné cvičenia nevyhnutnosťou. „Tieto cvičenia pomáhajú predchádzať svalovým dysbalanciám a dokonca aj zraneniam. Sú obzvlášť dôležité pri jednostranne orientovaných športových aktivitách alebo pri sedavom spôsobe života s nedostatkom pohybu, ale aj u detí s chybným držaním tela, či skoliózou,“ odporúča pani doktorka.
Prevencia zdravia pohybového aparátu
Bezpečné a efektívne športovanie začína správnym nastavením cieľov, rešpektovaním zdravotného stavu a dôrazom na správnu techniku. Ak k tomu pridáte pravidelné kompenzačné cvičenia a ochotu vyhľadať odbornú pomoc pri bolestiach, znížite riziko zranení a zvýšite šance na dlhodobý úspech a zdravie.
Ak plánujete začať cvičiť, nechajte si poradiť od odborníkov, ako je FBLR lekárka Polikliniky Váš Lekár MUDr. Kristína Botló Kučerová, a športujte tak, že vás pohybová aktivita bude nielen baviť, ale predovšetkým vás udrží v zdraví a bez zranení.