Po štúdiu na Lekárskej Fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (kde získal atestáciu z pediatrie a následne aj z pediatrickej kardiológie) sa zamestnal v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave (Detské kardiocentrum), kde je zástupca prednostu. Z problematiky arytmií v detskom veku obhájil PhD.
Na koncepte Polikliniky Váš Lekár ho oslovil dôraz na aktívnu prevenciu a vnímanie úprav životného štýlu ako efektívneho spôsobu podpory dlhého aktívneho života. “Je veľmi dôležité, aby sme deti už odmalička smerovali k zdravému životnému štýlu a ukazovali im, ako sa dá v dospelosti preventívne starať o svoje zdravie. Zdravie začína v mladosti. Aký prístup si k nemu nastavíme v detstve, taký budeme mať aj v dospelosti,” myslí si doktor Bjeloševič.
Najčastejšie dôvody návštevy detského kardiológa
V ambulancii sa najčastejšie stretáva s deťmi a adolescentami, ktorí do daného momentu nemali žiadne diagnostikované problémy. V ich prípade ide väčšinou o rôzne typy arytmií, ktoré sa začali prejavovať epizodicky, a to najmä pri fyzickej záťaži.
Kardiológa však môže dieťa navštíviť aj bez predchádzajúcich ťažkostí v rámci prevencie. “Zmyslom kardiologických vyšetrení v detskom veku je včasné odhalenie predispozície na arytmiu, ktorá by mohla dieťa v budúcnosti potencionálne ohroziť. Keďže ide o mladých ľudí, ktorí majú veľa fyzickej aj psychickej záťaže, je pre nich dôležité uistiť sa, že im nehrozí zdravotné riziko,” vysvetľuje MUDr. Bjeloševič.
Objednať sa na vyšetrenie k špecialistovi
Ďalším dôvodom kardiologického vyšetrenia je pátranie po ochoreniach srdcového svalu (tzv. kardiomyopatiách). “Kardiomyopatiu veľmi často objavujeme práve u starších detí a mladých dospelých,” upozorňuje detský kardiológ.
Dôležité je podľa neho uvedomiť si, že zdravie nie je iba v rukách lekárov, ale najmä v rukách pacienta, ktorý je ochotný s lekármi spolupracovať. “Počiatočný impulz musí prísť od konkrétneho klienta, ktorý túži zostať zdravým.” uzatvára detský kardiológ.