Poliklinika Váš lekár

Predstavenie odborníka: MUDr. Bjeloševič, PhD., detský kardiológ

V našej detskej kardiologickej ambulancii stretnete MUDr. Marka Bjeloševiča, PhD. Má za sebou viac ako 10 rokov praxe so zameraním na srdcové arytmie u detí.

Po štúdiu na Lekárskej Fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (kde získal atestáciu z pediatrie a následne aj z pediatrickej kardiológie) sa zamestnal v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave (Detské kardiocentrum), kde je zástupca prednostu. Z problematiky arytmií v detskom veku obhájil PhD.

Na koncepte Polikliniky Váš Lekár ho oslovil dôraz na aktívnu prevenciu a vnímanie úprav životného štýlu ako efektívneho spôsobu podpory dlhého aktívneho života. “Je veľmi dôležité, aby sme deti už odmalička smerovali k zdravému životnému štýlu a ukazovali im, ako sa dá v dospelosti preventívne starať o svoje zdravie. Zdravie začína v mladosti. Aký prístup si k nemu nastavíme v detstve, taký budeme mať aj v dospelosti,” myslí si doktor Bjeloševič.

Najčastejšie dôvody návštevy detského kardiológa

V ambulancii sa najčastejšie stretáva s deťmi a adolescentami, ktorí do daného momentu nemali žiadne diagnostikované problémy. V ich prípade ide väčšinou o rôzne typy arytmií, ktoré sa začali prejavovať epizodicky, a to najmä pri fyzickej záťaži.

Kardiológa však môže dieťa navštíviť aj bez predchádzajúcich ťažkostí v rámci prevencie. “Zmyslom kardiologických vyšetrení v detskom veku je včasné odhalenie predispozície na arytmiu, ktorá by mohla dieťa v budúcnosti potencionálne ohroziť. Keďže ide o mladých ľudí, ktorí majú veľa fyzickej aj psychickej záťaže, je pre nich dôležité uistiť sa, že im nehrozí zdravotné riziko,” vysvetľuje MUDr. Bjeloševič.

Objednať sa na vyšetrenie k špecialistovi

Ďalším dôvodom kardiologického vyšetrenia je pátranie po ochoreniach srdcového svalu (tzv. kardiomyopatiách). “Kardiomyopatiu veľmi často objavujeme práve u starších detí a mladých dospelých,” upozorňuje detský kardiológ. 

Dôležité je podľa neho uvedomiť si, že zdravie nie je iba v rukách lekárov, ale najmä v rukách pacienta, ktorý je ochotný s lekármi spolupracovať. “Počiatočný impulz musí prísť od konkrétneho klienta, ktorý túži zostať zdravým.” uzatvára detský kardiológ.

Ostaňte s nami v kontakte a o službách Polikliniky Váš Lekár sa dozviete medzi prvými.

Ďakujeme za Váš záujem!

Čoskoro sa Vám ozveme.