Poliklinika Váš lekár

Predstavenie odborníčky: MDDr. Janka Karrah Vaneková, stomatologička

V ambulancii stomatológie v rámci Polikliniky Váš Lekár môžete stretnúť MDDr. Janku Karrah Vanekovú, o ktorej sa dozviete viac v tomto rozhovore.

Janka Karrah Vaneková absolvovala štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v odbore zubné lekárstvo. Štúdium medicíny absolvovala v anglickom jazyku, pričom už počas štúdia stážovala niekoľko rokov na súkromnej klinike, absolvovala niekoľko zahraničných stáží a po vypuknutí pandémie Covid-19 vypomáhala v lokálnych nemocniciach. Absolvuje pravidelné školenia a kongresy, spolupracuje so súkromnou zubnou klinikou a po vypočutí konceptu pre novootvorenú polikliniku v srdci Bratislavy sa rozhodla rozšíriť svoju spoluprácu aj s Poliklinikou Váš Lekár.

Prečo ste sa rozhodli pridať do tímu Polikliniky Váš Lekár?

Páči sa mi myšlienka well-beingu a preventívnej medicíny 21. storočia. Ide o aktívnejší prístup v rôznych oblastiach zdravia vrátane stomatológie. Pozrime sa na situáciu v posledných rokoch. Mnoho ľudí počas pandemického obdobia nebolo vôbec u lekárov a teraz sa k nim postupne vracajú. 

Podľa najnovších prieskumov sa Slováci dožívajú v plnom zdraví v priemere len 57 rokov, mnohým chorobám by sme pritom predišli včasnou a kvalitnou prevenciou. V poliklinike pracuje dôsledne vybraný tím lekárov a špecializácií, ktorý umožňuje vynikajúcu medziodborovú spoluprácu. Primárne sa zameriavame na predĺženie aktívneho veku klientov a riešime koncept vitálnej dlhovekosti, pričom využívame najnovšie poznatky vedy a medicíny. Som milo prekvapená, ako intenzívne sa tento projekt dostáva do povedomia ľudí.

Ako ste sa dozvedeli o tomto koncepte?

Vďaka Borisovi Bajerovi. Moje finálne rozhodnutie padlo až po jeho prezentácii. Filozofia, ktorú spolu s pánom Marcinkom predstavili, je komplexný a prepracovaný program. S ich názormi sa stotožňujem.

S akými očakávaniami ste nastúpili do polikliniky?

Zdravé a dobre vyzerajúce zuby sú niečím, čo by chcel mať každý z nás. No zdravý chrup nie je len zásluhou umývania zubov ráno a večer, ale najmä vecou pravidelnej dentálnej hygieny a prevencie.

Slováci sa snažia o svoj chrup starať. Záujem majú muži aj ženy, v tomto je to veľmi vyrovnané. Škála očakávaní klientov je skôr kombináciou dvoch faktorov. V prvom prípade klientom veľmi záleží na celkovej estetike a chcú mať pekný a efektný úsmev; zároveň aj funkčný chrup. Potom sú klienti, ktorým na tej estetike primárne až tak nezáleží a bavíme sa viac o jeho funkčnosti. 

V oboch prípadoch ale platí, že chceme dosiahnuť zdravie chrupu. V stomatológii platí jedno jednoduché pravidlo – zdravý zub sa nekazí a zdravý je na základe toho, že je čistý. Mám rada, keď so mnou klient komunikuje, a rada odbúravam mýtus o akýkoľvek obavách z návštevy u stomatológa. Chcem podporiť každého v proaktívnom prístupe k svojmu zdraviu – lebo zdravie je v konečnom dôsledku to jediné, čo človek má.

Je niečo, čo by ste touto cestou chceli odkázať vašim potenciálnym klientom?

S každým klientom v poliklinike vždy absolvujem individuálnu konzultáciu. To znamená, že si vypočujem jeho predstavy. Je to prvoradé a v mnohom aj smerodajné. Na základe komunikácie medzi mnou a klientom vytváram liečebný plán, lebo každý chrup je iný a podmienky v ústach sú rôzne. 

V mnohých prípadoch klienta navigujem a vysvetľujem mu, čo je a nie je v jeho prípade reálne. Je potrebné držať sa reálnej predstavy, určiť si konkrétne kroky a najmä dodržiavať ich postupnosť. Vždy sa dá nájsť cesta ku krajšiemu úsmevu a hlavne – na medzierku medzi zubami sa neumiera.. 

Naopak, bola by som veľmi rada, keby sa upustilo od rôznych zaručených rád a domácich receptov, napríklad na belšie zuby – použitím sódy bikarbóny, jablkového octu alebo kryštálikov soli. V lepšom prípade si “len” poškriabete sklovinu, v tom horšom si ju rozpustíte, porušíte alebo stratíte, vytvoria sa zubné erózie a spôsobíte si ich citlivosť. Áno, môžu krátkodobo pôsobiť belšie, ale veľmi rýchlo nadobudnú skôr horšiu farbu ako pôvodne. So svojím stomatológom komunikujte a pýtajte sa. 

Je pokročilejšia doba, ľudia toho vedia o zdraví viac, informácie sú dostupnejšie, sú ochotní počúvať a nechať si poradiť, vzdelávajú sa a uvedomujú si dôležitosť svojho zdravia. Byť zdravý nie je samozrejmosť. Tu v poliklinike je viac ako 20 odborníkov a špecializácií, ktorých medicína baví a klient to cíti. Na tomto projekte sa podieľalo veľmi veľa ľudí, veľa sa pracovalo a som veľmi rada, že náš rozbeh bol úspešný a že sa klientom u nás tak páči. Za prvé mesiace po otvorení sú feedbacky od klientov krásne. 🙂

Objednať sa na vyšetrenie k špecialistovi

Stomatologická ambulancia v rámci Polikliniky Váš Lekár ponúka vysoký štandard preventívnej a záchovnej stomatologickej starostlivosti o zdravie zubov a ústnej dutiny. Okrem stavu samotného chrupu kontroluje a predchádza ochoreniam ďasien, jazyka, slinných žliaz a lymfatických uzlín. Analýza zmien v ústnej dutine je kľúčová pre včasné podchytenie ochorení a prekanceróznych stavov slizníc, liečba koreňových kanálikov pod zväčšením (endodoncia), ošetrenie kazov a bolestí a prinavrátenie úsmevu klienta.

Skoré zachytenie a liečba zubného kazu je dôležitá aj pred plánovaným tehotenstvom. Vďaka kvalitnému technickému vybaveniu ambulancia vykonáva intraorálne RTG snímky, panoramatické aj 3D snímky. Každý klient polikliniky absolvuje individuálnu konzultáciu s lekárkou a podľa potrieb sa nastavuje dôsledný liečebný plán.

Ostaňte s nami v kontakte a o službách Polikliniky Váš Lekár sa dozviete medzi prvými.