Poliklinika Váš lekár

Predstavenie odborníčky: Bc. Kristína Skokňová, dentálna hygienička

Jednou z 23 ambulancií, ktorú nájdete v priestoroch bratislavskej Polikliniky Váš Lekár, je ambulancia dentálnej hygieny. Má ju pod palcom dentálna hygienička Kristína Skokňová, ktorej sme sa pri tejto príležitosti opýtali niekoľko otázok.

Bc. Kristína Skokňová má za sebou štúdium dentálnej hygieny na 3. Lekárskej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe a niekoľkoročnú prax.

S akými očakávaniami ste prišli na Slovensko a do Polikliniky Váš Lekár?

Asi som nemala očakávania. Beriem to ako výzvu. Tento koncept je pre mňa atraktívny – aj preto, že je úplne nový. Teším sa, že si to tu s kolegami celé kreujeme.

Keďže ste doteraz pracovali v Prahe, čo vás presvedčilo vrátiť sa naspäť na Slovensko?

Celý môj návrat bola vlastne náhoda. Natrafila som na inzerát, že poliklinika hľadá posily. Zaujal ma tento nezvyčajný a prepracovaný projekt, ako aj cieľ, ktorý chce dosiahnuť.

Koncept prevencie a moderného zdravotníctva je pre mňa veľmi atraktívny. Aj ja sa venujem povolaniu, ktoré sa v prvom rade venuje základnej prevencii a snahe predísť niečomu, čo môže v budúcnosti robiť problém.

Bola to pre mňa veľká výzva, vrátiť sa kvôli tejto pracovnej príležitosti naspäť domov na Slovensko.

Ak by ste mali niečo odkázať svojim klientom a pacientom, čo by to bolo?

Nech sa neboja prísť na dentálnu hygienu a nech ju začnú brať ako súčasť svojho života. Ja som si pred nástupom na školu kedysi dávno myslela, že všetci ľudia skončia napokon s umelým chrupom – a to vôbec nemusí byť pravda.

V minulosti sa nekládol taký dôraz na ústnu hygienu. Mnoho klientov, hlavne tých starších, nebolo vedených k správnym návykom ústnej hygieny. Predchádzali by tak nielen vzniku zubného kazu alebo zápalu ďasien, ale aj následným invazívnym zákrokom stomatológa či strate zubov. Tieto ochorenia vieme pomocou pravidelných návštev dentálnej hygieny so správnou inštruktážou techniky čistenia zubov ľahko liečiť alebo im úplne predísť.

Objednať sa na vyšetrenie k špecialistovi

Čiže na kazivosť zubov a zápal ďasien nemá vplyv genetika?

Ľudia by nemali za svoje zubné kazy alebo zapálené ďasná viniť genetiku. Tá nám určuje napríklad postavenie zubov alebo veľkosť čeľuste. Zubný kaz je multifaktoriálne, mikrobiálne a cukrami potencované ochorenie. To znamená, že vieme zdediť nesprávne návyky čistenia zubov a stravovania bohatého na jednoduché cukry.

Platí jednoduché pravidlo: čistý zub sa nekazí a zdravé ďasno nekrváca.

S akými problémami prichádzajú pacienti najčastejšie do vašej ambulancie?

Najčastejšie ide o zápal ďasien, s tým prichádza možno 8 z 10 pacientov. Ide však o ochorenie, ktoré pri správnej pomoci a lepšej technike umývania zubov možno  ľahko vyliečiť. Vieme sa rýchlo dopracovať k tomu, aby bol paradont zdravý a potom ho už len udržiavame.

Okrem zápalu ide o problémy so zubným kameňom a pigmentáciou. Vo všetkých prípadoch je veľmi dôležitá spolupráca a to, ako klient nasleduje odporúčania odborníka.

Aj dentálna hygienička, Bc. Kristína Skokňová je súčasťou odborného tímu Polikliniky Váš Lekár. Viac informácií o chode ambulancie dentálnej hygieny sa dozviete na tomto linku.

Vyšetrenia, ktoré môžete podstúpiť v našej ambulancii dentálnej hygieny

  • Vstupné preventívne vyšetrenie
  • Ošetrenie zubného kameňa
  • Fluoridácia
  • Parodontológia
  • Bielenie zubov
  • Edukácia klienta

Ostaňte s nami v kontakte a o službách Polikliniky Váš Lekár sa dozviete medzi prvými.