Poliklinika Váš lekár

Predstavenie odborníčky: MUDr. Adela Chríbiková, gynekologička

Diagnózu rakoviny prsníka alebo krčka maternice si na Slovensku ročne vypočujú stovky žien. Ide pritom o ochorenia, ktoré nemusia byť smrteľné, ak sú zachytené a liečené včas. Napriek tomu mnohé ženy svoju gynekologickú prevenciu zanedbávajú, častým dôvodom je aj strach. Prečo je preventívna prehliadka dôležitá a prečo sa jej netreba báť nám vysvetlila naša gynekologička MUDr. Adela Chríbiková.

Po ukončení štúdia na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach nastúpila ako lekárka RLP na oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny s pohotovostnými službami. Počas špecializačného štúdia praxovala na gynekologicko-pôrodníckych oddeleniach v nemocniciach v Nových Zámkoch a v Komárne. Atestačné štúdium úspešne ukončila na Lekárskej fakulte Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave.

Prečo ste sa rozhodli pridať do tímu Polikliniky Váš Lekár?

Páči sa mi koncept zdravotníckeho zariadenia, ktoré kladie dôraz na prevenciu. Podľa štatistík absolvuje preventívne gynekologické vyšetrenie len približne okolo 30% žien. Ak svojou prácou môžem pomôcť k zvýšeniu tohto čísla, tak mi to celé dáva zmysel.

Kedy je u ženy čas na prvú preventívnu prehliadku u gynekológa?

Na preventívnu prehliadku by ženy mali štandardne prísť po dovŕšení 18. roku života. Ak sú však pohlavne aktívne už v mladšom veku, prípadne majú problémy, ktoré potrebujú riešiť, môžu prísť aj skôr, napríklad k nám na Polikliniku Váš Lekár už od 15. roku života.

Vnímajú podľa vás Slovenky gynekologickú prevenciu pozitívne, ako niečo, čo im môže pomôcť, alebo sa stretávate skôr so strachom a ostychom?

Nízka účasť na preventívnych prehliadkach z môjho pohľadu môže súvisieť aj s intímnosťou vyšetrenia, strachom a ostychom. V kategórii žien po 50. roku života je toto číslo ešte nižšie. Často sa tiež stretávam s názorom, že ak žena nepociťuje žiadne ťažkosti, na preventívne vyšetrenie nepríde, pretože si myslí, že ho nepotrebuje. Často však už bolesti môžu znamenať vážnejší problém, patologické procesy môžu prebiehať veľmi pozvoľne a čím skôr sa odhalia, tým skôr môže byť aj ich následné riešenie jednoduchšie. Mnohým pacientkam vieme skorým odhalením zdravotného problému zachrániť život.

Ženy by mali na preventívnu prehliadku k svojmu gynekológovi chodiť raz za rok. Prečo je to podľa vás dôležité?

Mimoriadne dôležité je to práve pre záchyt ranných štádií závažných ochorení, hlavne rakoviny krčka maternice a rakoviny prsníkov. Súčasťou gynekologickej preventívnej prehliadky sú vyšetrenia, ktoré vedia tieto onkologické ochorenia odhaliť včas. Napríklad v rámci prevencie rakoviny prsníkov spočíva gynekologická preventívna prehliadka v prehmataní prsníkov a podpazušia, následne je klientka odoslaná v závislosti od veku na sonografiu alebo mamografiu prsníkov, a to každé dva roky.

V súvislosti so ženskou prevenciou sa často spomína aj samovyšetrenie prsníkov. Ako sa robí správne a prečo je dôležité?

Samovyšetrenie prsníkov je také vyšetrenie, ktoré by mala žena vykonávať raz mesačne v domácom prostredí, ideálne po skončení menštruácie. Ženy po menopauze môžu zvoliť napríklad prvý deň v mesiaci. Samovyšetrenie spočíva v systematickom prehmatávaní a pozorovaní prsníkov. Odporúčame ženám, aby sa nebáli a všímali si svoje telo, a aby pri spozorovaní akýchkoľvek zmien v porovnaní s predchádzajúcim stavom, kontaktovali svojho lekára.

Čo v prípade žien, ktoré majú ženské onkologické ochorenia v rodine? Sledujú sa prísnejšie alebo častejšie?

Pri pozitívnej rodinnej anamnéze treba určite spozornieť, existujú totiž aj formy mutácií génov, ktoré sú dedičné. Samotné nosičstvo mutácie ešte ale neznamená, že žena musí ochorieť, ale že má na to predispozíciu. Nositeľky mutácií génu BRCA 1 a BRCA 2, ktoré sú spojené s vyšším rizikom vzniku rakoviny, sú prísne sledované v onkologickom centre približne od 20. roku života, to zahŕňa aj častejšie gynekologické kontroly.

Čo pacientky majú čakať vo vašej ambulancii?

Moderne vybavená ambulancia v priestoroch novej polikliniky, odborný ale aj empatický a
priateľský prístup ku každej klientke. Na Poliklinike Váš Lekár kladieme veľký dôraz na prevenciu, diagnostiku, liečbu ale aj sledovanie gynekologických a pôrodníckych stavov. Pre ženu sme tu v každom období jej života a vieme poskytnúť podporu a riešenie problémov v rámci celej ženskej reprodukčnej a sexuálnej oblasti. Pacientky sa na nás môžu obrátiť s akýmkoľvek gynekologickým problémom, ktorý potrebujú riešiť.

Objednať sa na vyšetrenie k špecialistovi

Ako prebieha preventívna prehliadka?

Preventívna prehliadka u nás začína rozhovorom, pacientky sa pýtame aj na výskyt gynekologických prípadne ženských rakovinových ochorení v rodine. Nasleduje vyšetrenie v pošvových zrkadlách, kolposkopia – vyšetrenie krčka maternice, vo vekovej kategórii 23 až 64 rokov robíme tiež vyšetrenia na vylúčenie rakoviny krčka maternice, a to odberom cytologického steru z krčka a palpačné gynekologické vyšetrenie. V neposlednom rade robíme USG malej panvy na zhodnotenie stavu maternice a vaječníkov. Nasleduje orientačné palpačné vyšetrenie prsníkov a podpazušia. V závislosti od veku je pacientka tiež smerovaná aj na sonografiu alebo mamografiu prsníkov. Na mamografiu prsníkov posielame ženy od 40. roku, ultrazvukové vyšetrenie prsníkov – sonografiu, vie pacientka absolvovať aj priamo u nás na poliklinike.

Je niečo, čo by ste touto cestou chceli odkázať vašim potenciálnym klientkám?

Rada by som všetky ženy vyzvala, aby mysleli na svoje zdravie a aby sa prevencie nebáli. U nás sa stretnú s porozumením, profesionálnym a ľudským prístupom.

Ostaňte s nami v kontakte a o službách Polikliniky Váš Lekár sa dozviete medzi prvými.